HGS Etiketini Doğru Kullanın Cezaya Maruz Kalmayın

2011 yılından bu yana köprü ve otoyollarda HGS sistemi kullanılmaktadır. Daha önce kart sistemi var iken ücretli geçişlerde kart okutulup geçme zorunluluğu vardı. Ancak şimdi HGS sistemi aracınızı durdurmaksızın devam edebileceğiniz aracınızın ön camında bulunan etiketin okunmasıyla ücretlendirdiğiniz bir sistem haline gelmiştir. HGS sisteminin iki çeşidi vardır. Kart tipi HGS ve etiket tipi HGS.

HGS kartını herhangi bir PTT’den veya anlaşmalı bankalardan almak mümkündür. Bu kart hiç durmadan geçmenizi sağlayan bir karttır.

HGS etiket sistemi de pilsiz ve çok ince bir etikettir. Çipli olarak çalışan etiket, araçlarınızın ön camına yapışmaktadır. Etiket sistemi ayrıca güvenli bir sistemdir. Araçlardan söküldüğü zaman kullanılmaz.

HGS sisteminden geçmeden önce bakiyenize para atmış olmanız gerekmektedir. Bakiyenizi yüklerken şu yolları deneyebilirsiniz:

HGS kartınıza kredi kartları üzerinden bakiye yükleyebilirsiniz.
PTT veznelerinden ve posta çeki hesabınızdan HGS bakiyenizi doldurabilirsiniz.

Bu yollardan herhangi birinden mutlaka bakiyenizi kontrol etmenizi ve yüklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü yeterli bakiyeniz yok ise ve 15 gün içerisinde hesabınıza para yatırmamışsanız, geçiş yapılan mesafe ücretinin on katı kadar cezaya maruz kalırsınız. 7 gün içinde HGS etiketine TL yüklenmediği takdirde 64 TL ile 120 TL arasında ortalama ceza alırsınız. Her geçişinizden ayrı ayrı cezalar almanızda mümkündür. Bundan dolayı bir hafta içinde ceza alsanız dahi 15 gün içinde bakiye yükleyerek aldığınız cezayı otomatik olarak sildirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir